אחריות המוצר

רבים מלקוחותינו המטפלים במקצועות השונים בתחום הרפואה המשלימה והקוסמטיקה, רוכשים מוצרים רבים ממקורות מגוונים. חלקם אף מבצעים שינויים במוצרים שרכשו ולמעשה "יוצרים" מוצר חדש (רקיחת תרופות הומיאופתיות, שילוב בין מוצרים קוסמטיים שונים וכו'). הן במוצרים המקוריים והן במוצרים שיוצרו באופן זה או אחר על ידי המטפל – קיים סיכון שהמוצר שקיבל המטופל יהיה פגום ויגרום לו נזק גופני כלשהו. הפגם עשוי לנבוע מאחסון לקוי, הסבר לא נאות על אופן השימוש ולקויות נוספות, אך תהה הסיבה אשר תהה - על המטופל חלה האחריות למוצר אותו הוא מוכר, משווק או ממליץ.

הפוליסה לביטוח אחריות המוצר מבוססת עלחוק המוצרים הפגומים. על כן, היצרן חייב תמיד לפצות את מי שנגרם לו נזק כתוצאה מפגם במוצר. פוליסה זו נוצרה על מנת לתת פתרון לפגמים וליקויים של מוצרים המשווקים ללקוחות. מכאן החשיבות של פוליסה זו עבור מטפלים אשר משווקים, ממליצים, יוצרים ו\אומערבבים מוצרים שונים ללקוחותיהם בקליניקה. כל פגם במוצר שכזה עלול לגרום לנזק גוף ומכאן הדרך להוצאות משפטיות עבור המטפל - קצרה.

חוק המוצרים הפגומים

חוק המוצרים הפגומים אינו מבדיל בין מוצרים אשר יוצרו במקומות שונים – קליניקה של מטפל\ת או קוסמטיקאי\ת או במעבדת חברת תרופות. כלומר, גם בעלי המקצוע, בעלי היקף הפעילות המצומצם ביותר, כפופים לאותו החוק הנוקשה אליו כפופות גם חברות ענק. משום כך עליהם להכיר את האחריות המוטלת עליהם מכורח החוק.

לדוגמא, על פי חוק, תערובות של צמחי מרפא, פרחי באך, שמנים ארומתיים וכו' תמיד מגיעה מן היצרן עם תווית המציינת את אופן השימוש, המרכיבים ואופן האחסון. על פי אותו החוק – נכון הדבר גם לגבי מוצרים אשר יוצרו על ידי המטפל בקליניקה הפרטים שלו. במילים אחרות, מטפל אשר יצר מוצר חדש (כפי שצויין קודם) חייב גם הוא בשימת תווית דומה על המוצר שלו. במידה ולא פעל כך הוא חשוף לתביעה בגין נזק שייגרם למשתמש.

פוליסת אחריות המוצר, היא כלי לניהול סיכונים עבור מי שמשווק מוצרים או יוצר מוצרים חדשים. עם רכישת הפוליסה, יקבל המבוטח הנחיות כלליות לגבי מילוי חובותיו על פי חוק. בהתאם לכך, תגן הפוליסה על המבוטח מפני תביעות בגין נזק שנגרם עקב השימוש במוצריו. הוצאות ההגנה וחלילה גם פיצויים לתובע אשר הוכיח נזק ממוצרי המטפל, עשויות להאמיר עד לכדי מאות אלפי שקלים. מן הראוי שלכל מטפל יהיה "גב" בדמות חברת ביטוח וסוכנות עליה הוא סומך.

חשוב להדגיש – הפוליסה זהה גם למשווקים גדולים, שמכירת מוצרים הוא עיקר עבודתם וגם למטפל הבודד אשר משתמש במוצרים שונים במסגרת עבודתו עם מטופליו.

ענת רפופורט-מדנס סוכנות לביטוח בע"מ מעניקה ללקוחותיה, פוליסה ייחודית הכוללת בתוכה את אחריות המוצר באופן המגן על המבוטח בצורה הטובה ביותר. ניתן לרוכשה בנפרד או ביחד עם פוליסת האחריות המקצועית במחיר ייחודי.

לייעוץ נוסף ורכישת כיסוי לאחריות המוצר - השאירו פרטים כאן

 


כתובתנו:רח' ז'בוטינסקי 35,בנייני התאומים, רמת גן טל. 03-5754446פקס. 03-5754449